Парафія Святих Кирила і Методія

СОРОКОУСТИ І МОЛІННЯ ЗА ПОМЕРЛИХ у ПКМ – ЯК замовити?

“СОРОКОУСТИ” – “ГРИГОРЯНКИ” – ПОМИНАЛЬНІ БОГОСЛУЖІННЯ
Наближається час Великого Посту і звичайно в цьому часі у наших храмах молимося так звані “СОРОКОУСТИ”. Це є одне з поминальних богослужінь, бо знаємо що у нашій Церкві окрім так званих “сорокоустів” є звичай молитися в 9-ий, 40-ий день по смерті, а також у річниці смерті. Також є гарним звичаєм замовляти так звані “ГРИГОРЯНКИ” – поминальні Святі Літургії за одну душу протягом тридцяти днів підряд.
Сорокоусти в нашому храмі служимо кожної середи о 18.00 і кожної п’ятниці о 17.00.
.
У книзі “Пізнай свій обряд” о. Юліана КАТРІЯ читаємо таке пояснення оцих окремих днів поминання: “Творимо третини, бо третього дня змінюється обличчя покійника, дев’ятини, бо 9-го дня розкладається усе тіло, крім серця, а сорочини, бо 40-го дня розкладається і серце”. Він же посилається на навчання з требника Петра Могили: “Поминання 3-го дня означає, що померлий вірив у Христа, Який воскрес 3-го дня, а також і те, що померлий зберіг три богословські чесноти: віру, надію і любов. Поминанням 9-го дня просимо Господа Бога, щоб через заступництво небесних ангельських хорів упокоїв померлого зі святими на місці грішних ангелів. Поминання 40-го дня на спомин 40-денного Христового посту й 40-го його перебування на землі по своєму воскресенні, а також на спомин 40-го посту Мойсея і пророка Іллі”.
.
о. Юліан пише: “Вищеназвані поминання називаються також сорокоустами. Слово “сорокоуст” дослівно означає: сорок уст, себто моління 40 устами чи священиками. Вірні, щоб гідно пом’янути своїх померлих членів родини у 3-ій, 9-ий чи 40-ий день смерти, давали на відправи до великих церков-соборів, де було багато священиків, щоб у відправах в один день брало участь 40 священиків. Багатші замовляли сорокоусти не тільки в 40 церквах рівночасно, але й через 40 днів, тобто сорок разів по сорок. У часі сорокоустів читають диптихи, тобто списки померлих. Тепер звемо сорокоустами окремі моління за померлих під час Великого посту”.
.
ЯК ЗАМОВИТИ СЛУЖБУ ЗА ПОМЕРЛИХ У НАШОМУ ХРАМІ?
1. Можна взяти книжечку – родинний “ПОМИНАЛЬНИК” і записати імена всіх померлих з родини, друзів і приятелів і залишити у храмі у ящику, де пише “ЗАМОВЛЕНІ”;
2. Можна написати ЕЛЕКТРОННОГО ЛИСТА на емейл: josafatboyko@ive.org листа з проханням молитися за померлих. В темі написати “Сорокоусти” і в листі написати імена померлих, за котрих бажаєте, щоб ми молилися;
3. За ПОЖЕРТВУ від щирого серця, яку можете і бажаєте скласти на молитву, будемо Вам щиро вдячні. Ваша пожертва йде на утримання священників та на будівництво дитячого садочку “КОВЧЕГ”. Будьте ЩЕДРИМИ згідно Ваших можливостей!

4. Пожертву у храмі можна залишити у ПОМИНАЛЬНИКУ, а пожертву ЗА МОЛИТВИ через електронну пошту просимо з позначкою “Сорокоусти” надсилати на Картковий рахунок у Приватбанку: 5363 5420 9530 4664 на ім’я о. Йосафата Бойка В.П.

5. Щодо відправи ГРИГОРЯНКИ, то треба приватно поспілкуватися щодо часу і щодо пожертви, бо йдеться виключно про 30 відправ Божественних Літургій за одну душу і пожертва має бути відповідною, бо священник, який зобов’язується служити Григорянку не може приймати інші намірення і пожертви на відправи.
.
КАТЕХИЗМ ЦЕРКВИ НАВЧАЄ ПРО МОЛИТВУ ЗА ПОМЕРЛИХ в розділі про
“Остаточне очищення, або Чистилище”

1030 Ті, що вмирають у ласці й приязні Божій, але ще недосконало очищені, хоча мають запевнення про своє вічне спасіння, після смерті переходять очищення, щоб здобути святість, необхідну для входження до небесної радості.

1031 Це остаточне очищення вибраних Церква називає Чистилищем, яке цілковито відрізняється від кари проклятих. Церква сформулювала доктрину віри стосовно Чистилища переважно на Соборах у Флоренції (Пор. Флорентійський Собор: DS 1304.) і Триденті (Пор. Тридентський Собор: DS 1820; 1580). Церковна Традиція, покликаючись на деякі тексти Св. Письма (Наприклад: 1 Кор. 3, 15; 1 Пт. 1, 7.), говорить про вогонь очищення: «Що стосується невеликих провин, то треба вірити, що перед судом існує вогонь очищення, бо так твердить Той, Хто є Правдою: коли хтось говорить хулу на Духа Святого, то це йому не буде прощено ні в цьому житті, ні в майбутньому (Мт. 12,31-32). З цього твердження ми можемо зрозуміти, що деякі провини можуть бути прощені в цьому житті, а деякі з них – у майбутньому» (Св. Григорій Великий, Діалоги, 4,41, 3.).
1032 Це вчення спирається також і на практику молитви за померлих, про яку вже говорить Святе Письмо: «Тому він [Юда Макавей] і приніс жертву переблагання за мертвих, щоб вони звільнилися від гріха» (2 Мак. 12,46). Від найраніших часів Церква вшановувала пам’ять померлих і молилась за них, приносячи за них зокрема євхаристійну жертву (Пор. Ліонський Собор: DS 856.), щоб, очищені, вони могли дійти до блаженного бачення Бога. Церква також рекомендує давати милостиню, здійснювати відпусти і покутні діла заради померлих: «Помагаймо їм і пам’ятаймо про них. Якщо сини Йова були очищені жертвою свого отця (Пор. Іов 1, 5.), чому ми сумніваємося, що наші жертви за вмерлих приносять їм певну втіху? Не вагаймося допомагати тим, що відійшли, і жертвуймо за них наші молитви» (Св. Іван Золотоустий, Бесіда на І Послання до Коринтян, 41, 5.).
.
ЩО МИ МОЖЕМО ЗРОБИТИ ДЛЯ ПОМЕРЛИХ?
  1. По-християнськи похоронити тіло, відкидаючи різні забобони.
  2. Молитися за них – 9-ий і 40-ий дні, в річниці та в поминальні дні.
  3. Чинити милостиню і добрі діла за спасіння їхніх душ.
  4. Жертвувати Служби Божі (Божественні Літургії) і, відповідно, святі ПРИЧАСТЯ за їхні душі. Тут також важливо звернути увагу на традиційну молитву Церкви – ГРИГОРЯНКИ.

.

Св. Моніка на смертельному одрі просила свого сина св. Августина: «Похороніть моє тіло де завгодно і про нього не журіться. Однак благаю: завжди пам’ятайте про мене на Святій Літургії».

Святий Іван Павло ІІ у своєму «Заповіті» писав: «Після смерті прошу про Службу Божу і молитви».

Св. Іван Золотоустий: «Ти кажеш: «Я оплакую моїх дорогих померлих». Але було б краще, якщо б ти помагав їм молитвами, милостинею і Святою Літургією, а не тільки сльозами».

о. Йосафат Бойко, ВС

Новини парафії, Проповіді, Статті

  • Переглядів: 17935